Bursa Petek Temizleme Nasıl Yapılır

Petek Temizleme Nasıl Yapılır

Bir radyatör nasıl temizlenir

Petekleriniz çamurla dolu mu? Radyatörlerinizi en son temizlemenizden bu yana yıllar mı geçti, yoksa kombi tesisatınızı hiç temizletme diniz mi? Bu, merkezi ısıtmanızın gerektiği kadar verimli çalışmasını durdurabilir veya tamamen çalışmasını engelleyebilir. Sorun oluşmasını önlemek için radyatörün suyla yıkanmasını veya radyatörlerinizi temizlemeyi düşünebilirsiniz. Radyatörünüz soğuksa, önce Petek temizleme Nasıl Yapılır yazımızı okuyunuz.

Petekler yeterince ısınmıyorsa radyatörünüzdeki tortuyu temizlemeniz gerektiğini anlamak için peteklerin üstlerinin veya yanlarının sıcak,  alt tarafının soğuk olması gerekir. Pas ve kir doğal olarak bir radyatörün dibine batar ve ısınmayı ve devir daimi engeller .

Radyatörde çamur varsa, merkezi ısıtma sisteminizin geri kalanında mutlaka yanlış bir şey yoktur  çoğu radyatör sonunda bu sorundan zarar görür. Merkezi ısıtma sisteminizi nasıl koruyacağınıza dair basit bir öneridir. Bununla birlikte, radyatör çamuru kombi arızasına neden olabilir  oluşturduğu tıkanıklık, kombinizin üzerinde basınç oluşturan ve kazan vanalarına pompalarınıza zarar verebilecek şekilde merkezi ısıtma sisteminizde suyun dolaşmasını zorlaştırabilir.

 

Bir petekten kir nasıl temizlenir

Basınçlı makina ve kimyasal ilaç ile petek temizleme

Bir radyatördeki çamuru temizlemenin en kolay yolu, bunu sizin için yapacak bir profesyonele ödeme yapmaktır yani çevrenizde Bursa Petek Temizleme Firmaları ile irtibata geçmektir. Tesisatçılar, merkezi ısıtma boru sisteminize yıkama ünitelerini takmayı ve sisteme temiz, taze su pompalamayı içeren petek temizleme işlemi yapmalıdır. Bu, petek temizleme makinalarında ki basınç yüksektir. Burada makina seçimi çok önemlidir çünkü tesisatınıza herhangi bir zarar vermemesini gerekir . Basınç çok yüksekse, tesisat tesisatınızdaki zayıf noktalar veya gevşek bağlantılar kırılabilir, bu da tesisat tesisatının bozulmasına ve potansiyel olarak evinize taşmasına neden olabilir. Bu sebeple seçim yapacağınız bursa petek temizleme firmasının kombi konusunda ve çalışanlarının bu konuda yeterli olması çok önemlidir

 

Makinalı Petek yıkamalar nispeten basit bir işlemdir peteklerinizi çıkarmak zorunda kalmazsınız ve yıkama suyunun çıkardığı tüm maddeler çıkış borusundan zahmetsizce atılır. Petek Temizleme Makinaların bir başka avantajı, tek bir petek yerine tüm merkezi ısıtma sistemini temizlemeleridir. Genellikle, yıkamalar birkaç saat içinde tamamlanabilir.

 

Eğitimli tesisatçılar ve yetkili personeller tarafından yapılmalıdır. Bu büyük bir masraf gibi görünse de, merkezi ısıtma sisteminizin verimliliğini artırarak uzun vadede tasarruf etmenizi sağlar. Tesisatçılar ayrıca uzun vadede tortu birikimini en aza indirmek için merkezi ısıtma sisteminize bir korozyon önleyici koyacaktır. Daha ayrıntılı bilği almak için lütfen Mavi Teknik iletişim numarasından bize ulaşın.

 

Bir peteği elle temizleme

Sadece bir radyatörde çamuru varsa, kendiniz temizlemek isteyebilirsiniz. Bu size önemli miktarda para kazandırabilse de, zorlu bir iş olabilir ve merkezi ısıtma sisteminizin başka bir yerinde çamur olabileceğinden sorunu mutlaka çözemeyebilirsiniz.

Radyatör temizleme ipuçları, bir radyatörü temizleyin
Radyatörü nasıl temizleyeceğinizi merak mı ediyorsunuz? Mavi Tekniği arayın ya da faydalı ipuçlarımızla manuel olarak temizleyin.

Bir Peteğin manuel olarak temizlenmesi:

  • Kombinizi kapatın ve birkaç saat veya petekler soğuyuncaya kadar kapalı bırakın. Petekler, ciddi yanmalara neden olabilecek haşlanma-sıcak su ile doludur.

 

  • Peteği söktükten sonra dışarı akacak kirli suları toplamak için peteğin etrafına eski havluları ve tavaları koyun.

 

  • Radyatörün her iki ucundaki vanaları kapatın. Termostatik radyatör vanasını (sıcaklık kontrol vanası) ellerinizle çevirebilirsiniz, ancak çıkarılabilir plastik bir kapağa sahip olacak diğer vanayı (kilit vanası) açmak için bir anahtar kullanmanız gerekebilir.

 

  • Termostatik radyatör vanasını radyatöre bağlayan somunları gevşetin. Ardından, bir radyatör anahtarı kullanarak tahliye vanasını açın. Bu vanadan  akacak kirli su damlaları için hazır olun!

 

  • Kilit valfi üzerindeki somunu çevirin. Bu, radyatörü duvardan çıkarmanızı sağlar.

 

  • Radyatörü dışarı veya küvete götürün. Kirli su içereceğini unutmayın – radyatörün etrafına taşırken havlu veya plastik torbalar sarmak isteyebilirsiniz. Radyatörün çok ağır olması durumunda size yardım etmesi için bir arkadaşınızı bulun.

 

  • Valf çıkışlarına bir hortum veya duş çıkışı takın ve radyatörü temiz suyla yıkayın. Bu, çok fazla miktarda radyatör çamurunu temizler, ancak profesyonel bir Petek temizleme makinası kadar temizlemeyecektir.

 

  • Ardından radyatörünüzü merkezi ısıtma sistemine tekrar bağlayın. Valf ipliklerinin etrafını sarmak için PTFE bant kullanmanız gerekebilir.

 

Peteklerinizle hala sorun mu yaşıyorsunuz?

Emin değilseniz kombinizin veya merkezi ısıtma sisteminizin herhangi bir yerine dokunmamaya çalışın. İşleri daha da kötüleşebilir, üzülmekten daha çok güvenli olmak her zaman daha iyidir. Çözülmeyen sorunlarınız için Mavi Teknik bursa petek temizleme firması olarak 7/24 hizmete hazırdır.

 

 Bizi 0544 221 68 09  numaralı telefondan arayın. Size yardımcı olabiliriz. Teknik ekibimiz, sorununuzu telefonda çözüp çözemeyeceğinizi görmek için bazı basit sorun giderme işlemleri gerçekleştirecek veya en kısa sürede Teknik eleman gönderecektir.