Petekler Neden Kirlenir

Peteklerinizi vücudunuzun dolaşım sistemi gibi düşünün, Kombinizi ise kalbi olarak düşünün. Gizli tortular, kireç parçaları, radyatör çamuru, sisteminizi yavaşça boğan bir kan pıhtısı görevi görür. Bu nedenle, radyatördeki çamurun nasıl atılacağına dair bu önemli kılavuz ile evinizi kalp krizinden kurtarın. Petekler Neden Kirlenir sorusuna cevap bu yazımız dadır.

Evinizin son zamanlarda biraz daha soğuk olduğunu mu fark ettiniz? Sıcaklık  sadece peteklerin üst kısımlarında  alt kısımdaki soğuk noktaları farkettiniz mi? Bu, evinizin içindeki radyatörlerde çamur olduğu anlamına gelir; pas ve kir ve diğer şeyler karışımı ve paranı emiyor. Bu yüzden bir radyatörü nasıl yıkayacağınızı,  petek temizleme nasıl yapılacağını bilmeniz gerekir.

Petek Temizliği yapılmadığı zaman, bu çamur merkezi ısıtmanızın akışını engellemeye devam edecektir. Isıtma faturalarında sadece size daha fazla para harcamakla kalmaz, aynı zamanda tüm merkezi ısıtma sisteminizi potansiyel olarak tehdit eder. Kombiniz risk altında. Bu yüzden, ” nasıl yıkanacağını ” kısaca belirtelim.

Radyatörlerde Neden Çamur Var?

Radyatörünüzde çamur ve genel olarak peteklerde ki tortu küçük kir parçacıkları, pas birikimi ve hep aynı suyun tesisat içinde dolaşması ile oluşur. Pas, radyatörünüzün altında toplanır (veya daha kötüsü, kombiye taşır) ve sorun daha da büyür.

Petekleri Neden Temizlemeliyim?

  • Radyotörleri(Petekleri) daha hızlı ısıtmak için
  • Isıtma maliyetlerini daha düşürmek için
  • Odalar daha dengeli bir şekilde ısıtmak için
  • Daha uzun ömürlü bir sistem için
  • Daha güvenli bir kombi için, çünkü bir kombinin değiştirilmesi küçük bir iş değildir

Bursa Petek temizleme banyoda yada evin uygun bölümünde  bir petek sökülür ve petek temizleme makinesi kalorifer tesisatına monte edilir. Tesisattaki tüm pis su, çamur, tortu makine yardımıyla gidere boşaltılır. İşlem banyoda yapılıyorsa tahliye klozetten olur, sonra petek temizleme kimyasal ilacı(tesisatınız için özel seçilmiş) makine yardımı ile tesisata basılır. Evinizdeki tüm petekler ve tesisat makine yardımıyla yıkanır ve daha sonra yıkanan petekler makine yardımıyla temiz su gelene kadar durulanır. Durulama işleminden sonra kombinin altında filtre sökülür, temizleme işlemi filtrede de uygulanır.Tesisata temiz su basılır peteklerin havaları alınır ve böylece  temizlik bitmiş olur. Burada önemli olan kullanılan makine ve kimyasaldır. Piyasada bulunan bir çok makine bu işlemi yapmak için yeterli basınca sahip değildir. Petek temizleme işleminde kullanılan kimyasal, peteğin kirlilik durumuna göre ayarlanması önemlidir. Temizliğin yapılma süresi, belirli bir süre vermek yerine petek ve tesisatın kirlilik durumuna göre uzayabilir tesisat ne zaman temizlenir ise yıkama işlemi bitmiş olur.

Kullandığımız cihaz ve kimyasal profesyonel olarak kullanılan makine ve kimyasallardır. Çalışan arkadaşlarımızın mesleki yeterlilik belgeleri ustalık belgeleri ve gaz yakıcı araçları tamir belgeleri bulunmaktadır.